Yeti Films
English Polski
W jak morderstwo!
Ruszyły zdjęcia do "YUMY"
Powrót2010-09-20

„YUMA” - KINO GANGSTERSKIE Z WĄTKIEM MIŁOSNYM

Padł pierwszy klaps na planie gangsterskiego filmu „Yuma” w reżyserii Piotra Mularuka.  

  Zdjęcia rozpoczęły się od najbardziej wymagających scen kaskaderskich – napadu na sklep jubilerski, z udziałem światowej klasy specjalistów, znanych między innymi z „bondowskiej” produkcji „Casino Royale”.
    „Yuma” to zainspirowana autentycznymi wydarzeniami, pełna gorzkiego humoru, opowieść o młodych ludziach, dojrzewających w trudnym świecie polskiego pogranicza tuż po upadku komunizmu.
Film portretuje zjawisko „jeżdżenia na jumę”, do dziś uznawane przez wielu za temat tabu rodzącego się polskiego kapitalizmu.
    To historia bohaterów, którzy w czasie historycznego przełomu przeżywają swoje pierwsze miłości, okres buntu i poszukiwania własnej tożsamości.  Obserwując z zazdrością bogatszy świat „za witryną” Zachodu po drugiej stronie rzeki, reprezentowany przez drogie i modne ubrania i gadżety - w pogoni za marzeniami o lepszym życiu – wystawiają siebie na poważną próbę i przekraczają granice.
W roli głównej występuje Jakub Gierszał, który zadebiutował w filmie „Wszystko co kocham” - polskim kandydacie do Oscara. Partnerują mu dwaj utalentowani rówieśnicy: Krzysztof Skonieczny oraz Jakub Kamieński.   
W filmie, obok młodych odtwórców głównych ról, zagrają prawdziwe gwiazdy polskiego kina, między innymi  Katarzyna Figura i Tomasz Kot.

„Historia ‘Yumy’, zainspirowana autentycznymi wydarzeniami, opowiedziana językiem nawiązującym do klasyki kina gangsterskiego, który daje klucz do zrozumienia świata pogranicza niemieckiego lat 90-tych w Polsce”.
Piotr Mularuk, Yeti Films
--
Producentem filmu jest firma Yeti Films. Film współfinansowany przez PISF oraz Czeski Państwowy Fundusz Wspierania i Rozwoju Kinematografii.
Koproducent LAS VEGAS Sp. z o.o. oraz Evolution Film

„Historia Yumy jest oryginalna i pasjonująca. Młodzi Polacy, zafascynowani
odległym na wyciągnięcie ręki bogactwem Zachodu,
uciekają się do nielegalnych sposobów, by je zdobyć. [...]
Konfrontacja między biedą miasta Brzegi, a przepełnionymi luksusowymi
witrynami Frankfurtu daje fascynujący kontrast wizualny,
z którym scenariusz gra w inteligentny sposób”.
(Recenzja scenariusza, Roissy Films, Francja)

PRODUKCJA FILMOWA I TELEWIZYJNAYeti Films tel. +48 (22) 823 99 17 fax +48 (22) 658 01 40
Yeti Films na Facebook-u
ADITU