Yeti Films
English Polski
obrazek
YETI FILMS

Yeti Films Sp. z o.o. to firma produkcyjna założona w 2002 roku, przez reżysera Piotra Mularuka, Adama Mularuka i Magdalenę Napieracz. Firma specjalizuje się w koprodukcjach międzynarodowych. Jako jeden z nielicznych polskich producentów posiada rozbudowaną sieć partnerów europejskich oraz bogaty know-how dotyczący finansowych i prawnych procedur koprodukcyjnych.

W 2004 roku Yeti Films, wraz z niemiecką firmą Goldkind Film Produktion, było koproducentem filmu fabularnego Wholetrain, reż. Floriana Gaag. Premiera filmu odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2006 roku. Pokazywany na dziesiątkach festiwali film w 2009 otrzymał prestiżową nagrodę niemieckiego przemysłu filmowego Adolfe Grimme Preis (Najlepszy Film Fabularny).

W roku 2006 Yeti Films było głównym polskim producentem filmu Nightwatching Petera Greenaway’a (premiera w Konkursie Głównym Venice IFF, 2007). Kolejną europejską koprodukcją Yeti Films realizowaną niemal w całości na terenie Polski, z udziałem polskiej ekipy i obsady, były Wichry Kołymy (2009), w reżyserii laureatki Oscara Marleen Gorris, z Emily Watson, Ianem Hartem i Agatą Buzek w rolach głównych (premiera: Haifa IFF 2009).

Kolejną tym razem w pełni polską produkcją Yeti Films jest film Mistyfikacja (2010), autorstwa Jacka Koprowicza. W głównych rolach wystąpili Maciej Stuhr, Jerzy Stuhr oraz
Ewa Błaszczyk. Muzykę do filmu napisał wielokrotnie nagradzany kompozytor Włodzimierz Pawlik.

Wiosną 2011 roku zakończyły się zdjęcia do filmu Yuma, autorstwa Piotra Mularuka (czeski partner Evolution Films). Yuma uzyskała dofinansowanie m.in. funduszu MEDIA, PISF oraz Czeskiego Funduszu Filmowego. W głównych rolach wystąpili m.in.: Jakub Gierszał, Katarzyna Figura, oraz Tomasz Kot. Światowa premiera filmu odbyła się podczas 47. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlovych Varach.

Kolejną produkcją z 2011 roku jest film familijny Igor i podróż żurawi(2012)  w reżyserii Evgenego Rumana. Film jest izraelsko-polsko-niemiecka koprodukcją (UCM, Yeti Films, Ulysses Films) z pięknymi zdjęciami autorstwa polskiego operatora - Adama Sikory. Światowa premiera filmu odbyła się podczas Międzynardowego Festiwalu Filmowego w Toronto.

Obecnie jesteśmy w trakcie produkcji kreatywnego dokumentu Tacy Jak My w reżyserii Piotra Mularuka, autorem scenariusza jest Bartek Konopka (nominacja do Oscara 2012). Drugim projektem dokumentalnym produkcji Yeti Films jest film w reżyserii Any Brzezińskiej o belgijskiej grupie teatralnej Needcompany pt. I want (no) reality.

W fazie developmentu mamy obecnie dwa projekty. Jednym z nich jest film fabularny Waszyński, który uzyskał w 2011 dofinansowanie rozwoju projektu z funduszu MEDIA, oraz został nagrodzony I. Nagrodą w Konkursie Hartley-Merill 2010. Kolejnym ważnym dla nas projektem jest ghost story pt. Umshlagplatz, który dostał dofinansowanie na rozwój scenariusza z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, oraz został oceniony przez ekspertów jako bardzo dobry.

PRODUKCJA FILMOWA I TELEWIZYJNAYeti Films tel. +48 (22) 823 99 17 fax +48 (22) 658 01 40
Yeti Films na Facebook-u
ADITU