Yeti Films
English Polski
W jak morderstwo!
Rusza produkcja "Mistyfikacji"
Powrót2009-04-18

15 kwietnia w Krakowie rozpoczęły się zdjęcia do najnowszej produkcji Yeti Films Mistyfikacja.

Mistyfikacja to odważna próba nowego spojrzenia na tajemniczą i wielokrotnie podważaną śmierć Witkacego w 1939 roku. Autor scenariusza i reżyser Jacek Koprowicz proponuje nową wersję wydarzeń, w której twórca 'Szewców' pozoruje samobójstwo, a następnie ukrywa się w mieszkaniu swojej kochanki Czesławy. W rolach głównych zobaczymy Jerzego i Macieja Stuhró.

Pomysł na film o Witkacym powstawał przez wiele lat. Autor scenariusza przez długi czas gromadził informacje dotyczące rzekomego samobójstwa twórcy. Punktem przełomowym stała się ekshumacja zwłok Witkacego w 1988 roku, które ostatecznie okazały się prochami 30-letniej ukraińskiej kobiety. Tożsamość artysty została potwierdzona przez kuzyna z linii brata ojca Witkacego, który, jak się później okazało, był szantażowany przez władze. W enigmatycznej historii życia i śmierci Witkacego na zawsze pozostała jednak luka, któłra stała się podstawą nowych rozważań, domniemanych, alternatywnych wersji wydarzeń?

Akcja Mistyfikacji rozgrywa się głównie w 1968 roku, kiedy wydalony z uczelni tuż przed obroną pracy magisterskiej Łazowski, wpada na sensacyjny trop, który może zmienić oblicze historii. Z jego dochodzenia wynika, że samobĂłjstwo Witkacego w 1939 roku było mistyfikacją. Rzeczywistość podsuwa kolejne dowody. Kochanka Witkacego przynosi do Desy swoje nieznane portrety, jedna z jego dawnych kobiet przechowuje kartki, które dostała od artysty już po jego rzekomej śmierci. Wszystko wskazuje na to, że wielki mistrz, prowokator i skandalista wciąż żyje. Z lubością pije swoje ukochane piwo, podgląda młode dziewczęta, wydaje kobietom perwersyjne rozkazy i uprawia najpiękniejszą ze sztuk kłamstwo i wszelkie jego odmiany...
 
Mistyfikacja to niezwykÂła opowieść o pasji, szaleństwiei rozkoszy przekraczania granic poznania. W rolę Witkacego wcieli się Jerzy Stuhr. Łazowskiego, który odkrywa wielką tajemnicę swojego mistrza, zagra Maciej Stuhr. W filmie pojawi się rónież Ewa Błaszczyk jako Czesława ? wielka miłość, kochanka i muza artysty.
 
Film powstanie w koprodukcji Syrena Films, Piramida Film, Hydra Film i Film Factory oraz przy współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
 
żdjęcia będą odbywały się w Krakowie, Zakopanem i Warszawie i potrwają do końca maja. Ich autorem będzie Arkadiusz Tomiak. Charakteryzację powierzono Waldemarowi Pokromskiemu (Pianista, Katyń, Tatarak, Rewers). Kostiumy stworzy Katarzyna Lewińska nagrodzona na Festiwalu Filmowym w Gdyni 2008 w kategorii najlepsze kostiumy za film ?Boisko bezdomnych?. Do realizacji scenografii i wnętrz zaproszono rónież siedmiokrotnie nominowaną do Polskiej Nagrody Filmowej scenograf i kostiumograf Jagnę Janicką (Rysa,Persona non grata). Muzykę do filmu skomponuje Włodzimierz Pawlik ( Wichry Kołymy, Pora umierać, Wrony)
Premiera ?Mistyfikacji? planowana jest jesienią 2009 roku. Dystrybutorem obrazu jest Syrena Films.PRODUKCJA FILMOWA I TELEWIZYJNAYeti Films tel. +48 (22) 823 99 17 fax +48 (22) 658 01 40
Yeti Films na Facebook-u
ADITU